Munkavállalóknak

Várandósság

A leendő szülők már a baba megérkezése előtt szembesülnek azzal a kihívással, hogy új felelősségeknek kell megfelelniük a munkájuk mellett. Az orvosi vizsgálatok és egyéb kötelezettségek sokszor nehezen összeegyeztethetőek a kijelölt munkaidővel. Emellett nem csak a szülésre és a gyesre érdemes felkészülni, hanem praktikus már a visszatérés erős alapjait is lefektetni a munkaadóval. Ez a fejezet erre az életszakaszra nyújt tanácsokat a munkavállalóknak.

Álláshirdetések kisgyermekeseknek

Bejelentés

Mikor kell bejelenteni a vállalatnál a terhességet, és kinek? Milyen lehetőségei és kötelezettségei vannak a várandós munkavállalónak, és ezeknek mi a következménye, előnye és hátránya? Bár jogi értelemben viszonylag sokáig nem kell bejelenteni a terhességet a munkaadónak, mégis tanácsos ezt bizonyos kivárás után megtenni – ezzel biztosítva a felmondási védelmet, valamint jelezve a munkaadónak az együttműködési szándékot a gyermekvállalás miatti háttérbe vonulással járó ügyekben. A Profession.hu felkérésére munkajogász és HR-es szakember segít eligazodni és felkészülni a terhesség bejelentésére.

Felkészülés

A terhesség hivatalos bejelentése után elérkezik az idő egy sor hivatalos feladat elintézésére: pénzügyi és munkaügyi kérdések, munkahelyi feladatok átadása a kollégáknak vagy újonnan érkező helyettesítőnek. Mindemellett megannyi magánéleti kihívás is aktuálissá válik, amelyekkel össze kell hangolni a munkahelyi feladatokat is, hiszen a rendszeres orvosi vizsgálatokon, ügyintézéseken felül számolni kell a jelentős fizikai és pszichés változások kezelésével is. HR-szakember és pszichológus tanácsait gyűjtöttük össze, amelyek segítséget nyújtanak ebben az időszakban.

Távozás

A gyermek érkezéséhez közeledve egyre sürgetőbbé válik a munkahelyi teendők lezárása, a feladatok átadása. Ennek érdemes időben nekilátni, hogy megfelelő minőségben megtörténjen a delegálás és a munkavállaló távozása ne okozzon különösebb fennakadást a cég működésében. Bár Magyarországon ritkán tartanak kilépőbeszélgetést a cégek, a szülési szabadságra távozás előtt ez kifejezetten praktikus, hiszen ilyenkor tudja megbeszélni a két fél, hogy milyen szinten és formában fogják a kapcsolatot tartani ebben az időszakban.

Kisgyermekes szülők helyzete a magyar munkaerőpiacon

Magyarországon a nők közel fele gyermeke megszületése után nem megy vissza az eredeti munkahelyére dolgozni – és sok esetben nem a saját döntéséből. Ezzel szemben azoknál a munkáltatóknál, ahol támogatják és gördülékennyé teszik a távozás folyamatát, sokkal inkább számíthatnak arra, hogy vissza is térnek hozzájuk az értékes tapasztalattal rendelkező munkavállalóik. Sok vállalatnál felismerték, hogy érdemes odafigyelni a kisgyermekes dolgozóik igényeire, hiszen így nem veszítenek el egy több éves tapasztalattal rendelkező munkavállalót, akinek pótlása egy új kollégával nagy kihívást jelenthet.

Tovább a kutatás eredményeire

Az UNICEF Magyarország missziójának fókuszában a gyermekek jólléte, illetve a gyermekek jogainak védelme áll. Ám tudjuk, hogy a gyermekek életminősége szorosan összefügg a szülők boldogulásával. Az a szülő tud stabil, egészséges, biztonságos alapot nyújtani egy boldog gyerekkorhoz, aki képes összehangolni családi és munkahelyi feladatait, szülői és szakmai ambícióit. Vagyis az a gyermek van jól, aki körül a felnőttek – és elsősorban a szülők – jól vannak. Ebben mindenkinek van feladata: a család valamennyi tagjának, a munkahelyi vezetőknek, a szélesebb társadalomnak és az államnak is.  Hiszen a kisgyermekes anyák megfelelő foglalkoztatottsága nem csupán a gazdaság versenyképessége szempontjából fontos, vagy a nemek közötti egyenlőség megteremtésének az alapja, hanem gyermekjogi, gyermekjóléti kérdés is.  

Az UNICEF Magyarország minden olyan üzleti vagy társadalmi kezdeményezést, jó gyakorlatot üdvözöl, amely a gyermekek köré font védőhálót erősíti.  Számos társadalomtudományi kutatás vizsgálta már a nők társadalmi és munkaerőpiaci helyzetét, ám kevés vizsgálat összpontosít a szülés utáni visszatérésükre a munka világába. A Profession.hu által, az UNICEF Magyarország munkatársainak szakmai tanácsai alapján készített tanulmány pillanatképet ad a kisgyermekes anyák munkaerőpiaci helyzetéről és lehetőségeiről és az UNICEF Magyarország korábbi, 2020-ban végzett sokrétű kutatási projektjére épül. Mindkét kutatás eredményei és részletes adatai elérhetőek azemberioldal.hu felületén. 

Az UNICEF Magyarország a Profession.hu-n meghirdetett állásokat és az oldalon megjelenített munkahelyeket egyedileg nem vizsgálta és nem célja ösztönözni a kisgyermekes anyák munkavállalását vagy a megjelenített konkrét állásokra való jelentkezését. 

A Profession.hu-val való együttműködés során az UNICEF Magyarország kizárólag szakmai tanácsokkal segítette a céget abban, hogy az minél relevánsabb információkkal rendelkezzen a kisgyermekes szülőket érintő olyan munkaerőpiaci kihívásokról, amelyeknek közvetlen hatása van a gyermekek jövőjére és jóllétére. 

Tovább az Unicef Magyarország aloldalára

Állásajánlatok kisgyermekes szülőknek

Kisgyermekes munkavállalók számára megfelelő állások gyűjteménye,
hogy
a legjobb helyen dolgozzanak.

A Profession.hu kisgyermekeseknek ajánlott munkákat tartalmazó gyűjteményében azok az álláshirdetések kapnak helyet, amelyeknél a munkáltató jelezte, hogy a meghirdetett állás megfelelő lehet a kisgyerekes szülők számára is. A listában megjelenő hirdetések kisgyermekeseknek ajánlottként történő jelölését sem a Profession.hu, sem az UNICEF Magyarország nem ellenőrzi.