A terhesség tervezésekor fontos felmérni az aktuális munkahely kínálta lehetőségeket és az esetleges hátrányokat, amelyek egy várandós, majd később egy kisgyermekes munkavállalót érintenek. Ilyenek például a munkavégzéshez kapcsolódó feltételek, mint a hivatalos foglalkoztatás, a munkabiztonság, az alapjövedelem mértéke, a céges kultúra nyújtotta biztonság vagy a vállalat stabilitása. Az alapvető kérdéseken túl azonban időszerű lehet olyan szempontokat is számításba venni, mint hogy biztosított-e a bölcsőde/óvoda vagy annak anyagi támogatása az adott helyen, engedélyezett-e a rugalmas munkaidő, az otthoni munkavégzés, vagy adottak-e olyan szolgáltatások, mint például a kismamajóga vagy egészségügyi kezelések. Tegyük fel a kérdést magunknak: biztosítottak az esszenciális lehetőségek és alapvető feltételek számomra a munkahelyemen?
A gyermekvállalással járó munkaügyi kérdések és kihívások terén nagyon fontos, hogy az érintettek alaposan tájékozódjanak. Nem csak időben és széleskörűen, de a megfelelő forrásokból. Az interneten végeláthatatlan mennyiségű tartalom található, de gyakran téves információk miatt válik kedvezőtlenné a munkavállalók helyzete. Alapvető tanács tehát, hogy már jóval – akár 2-3 évvel – a fogantatás várható ideje előtt el kell kezdeni a tervezést. Érdemes alaposan felkészülni ahhoz, hogy a várandósság ideje és a kisgyermekkel otthon töltött időszak a lehető legnyugodtabb lehessen. Nem tervezett terhesség esetén is van mozgástere a szülőknek, de ilyenkor érdemes szakértővel átbeszélni a helyzetünket, hiszen minden eset egyedi, az ebben az időszakban meghozott döntéseken anyagilag pedig sok múlthat.
Karrier és magánélet szempontjából is sok kérdést át kell gondolni, és bizonyos döntéseket már a tervezési szakaszban érdemes meghozni. Ezek eredménye éveken keresztül meghatározó lehet az életünk és családunk számára is.
A karrier építése és a kedvezőbb munkahelyi pozíció érdekében gondoljuk át alaposan, hogy hol tartunk most, és milyen céljaink vannak rövid, közép- és hosszú távon? Érdemes átgondolni szakmai és gyermekvállalási terveinket, és ezeket egymással összhangban megvalósítani. Mindez természetesen nem könnyű feladat. A karrierépítés egy hosszúra nyúló folyamat, amely sok időt és energiát igényel, gyümölcse pedig csak később érik be. Ezt a folyamatot a gyermek érkezése, csak egy időre ugyan, de meg fogja szakítani. Tehát érdemes felmérni, hogy mikor reális egy új megbízás vagy feladat kezdete és lezárása, egy esetleges előléptetés.
A gyermekvállalás előtti tervezésnél két szempontra érdemes fókuszálni annak érdekében, hogy a gyermekkel otthon töltött idő alatt kapott járandóságok megfelelő mértékűek legyenek:
A csed-, gyedjogosultsághoz szükséges a gyermek születése előtti két évből legalább 365 biztosított nap, összeg szempontjából pedig alapesetben a csed/gyed indulása előtti három hónapot megelőző 180 nap (tehát fél év) átlagjövedelméből kalkulálnak. Éppen ezért anyagi szempontból sem érdemes a tervezési szakaszt félvállról venni és halogatni.
A csecsemőgondozási díj (csed)
A gyermekgondozási díj (gyed)
A gyermekgondozást segítő ellátás (gyes)
A csed és a gyed számítása az egyedi eseteknél eltérő lehet, hiszen több tényező közrejátszik az összeg kiszámításában. Tájékoztató jelleggel ide kattintva elérhető a Profession.hu kalkulátora.
Családi pótlék
A legkézenfekvőbb a bérrel és az abból következő, a gyermek születéséhez kapcsolódó ellátással kezdeni, hiszen nem mindegy, mennyi jövedelemmel tervezhet a család az otthon töltött idő alatt.
Elég-e a jelenlegi adózott bérem ahhoz, hogy megfelelő csedet, gyedet kapjak?
Ha elégedett a munkavállaló a fizetésével, és az elkövetkezendő 1-2 évben szeretne kisbabát, akkor ebből a szempontból érdemes a munkahelyén maradnia. Ebben az életszakaszban rizikós munkahelyet váltani. Egy új munkahellyel próbaidő is jár, amely alatt indoklás nélkül megszüntethetik a munkaviszonyt, akkor is, ha a munkavállaló már várandós. A gyed és a csed csak akkor jár, ha a szülőnek a gyermek születésekor van biztosított jogviszonya, például munkaviszonya.
Érdemes tudni, hogy ha a munkavállalónak nem lesz legalább 120 bérrel ellátott napja (tehát a táppénzes időszak nem számít bele) a gyermeke születése előtti három hónaptól visszafelé számítva, akkor maximum a minimálbér kétszerese után számíthatják a csedet. Hiába van tehát akár több százezres, milliós fizetése a munkavállalónak, ha ezzel nem dolgozott „eleget” az új munkahelyén. Mindig csak az aktuális munkahelynél lévő jövedelmet veszik figyelembe.
A gyermekvállalás előtti pénzügyi tervezés kapcsán nem lehet eleget hangsúlyozni a hiteles információk időben történő megszerzésének fontosságát. Számos egyedi eset van, a jogszabályok összetettek, amelyeket laikusként nehéz értelmezni – ráadásul ezek gyakran módosulnak is.
Általános érvényű jótanács: ha a leendő szülő munkahelyet váltott, vagy nem biztos abban, hogy megfelel a csed, gyed jogosultsági feltételeinek, forduljon segítségért: független tb szakértőhöz, HR-szakemberhez, munkajogászhoz, hiszen sok múlik ezen a kalkuláción és a tervezési szakaszban még alakítható.
Az emberi oldal projekt keretében készített kutatás rávilágít, hogy azokon a munkahelyeken, amelyeknél támogatják és gördülékennyé teszik a várandós alkalmazottak távozásának folyamatát, sokkal nagyobb eséllyel számíthatnak rá, hogy vissza is térnek hozzájuk az értékes tapasztalattal rendelkező munkavállalóik (90%). Ráadásul – a tapasztalatok szerint – ők motiváltan (91%), felkészültebben (80%) is kezdik majd meg az első munkanapjukat. Nem is véletlen, hogy számos cégeknél felismerték az engedményekben, rugalmasságban rejlő lehetőséget, és figyelmet fordítanak rá.
Érdemes felmérni, hogy a jelenlegi munkahelyen milyen támogatásokat és esetleg milyen feltételekkel biztosítanak azok közül, amelyek a munkavállaló számára fontosak, akár nélkülözhetetlenek is ahhoz, hogy várandósként és azt követően kisgyermekes szülőként is optimális körülmények között tudjon dolgozni. Valakinek ez a vállalati bölcsődét jelenti a munkahelyen, vagy annak közvetlen szomszédságában, míg másnak a rugalmas munkaidőt, vagy éppen a home office lehetőségét. Felmérésünk rámutatott, hogy a legtöbb vállalatnál nem működik kifejezetten a várandós kollégákat támogató program (40%). Ahol elérhető bármilyen kedvezmény a célcsoport számára, ott leggyakrabban (39%) a rugalmas munkaidőt kínálják fel.
A szülés után visszatérő munkavállalóknak azonban már több kedvezményt nyújtanak: a válaszadó cégek 60%-a például biztosítja a rugalmas munkaidőt, vagy a home office-t, hogy könnyebben megteremthessék a kisgyermekes szülők a munka-magánélet egyensúlyát. A piaci szereplők 44%-ánál nyújtanak vezetői segítséget abban, hogy újra áttekinthetővé váljon a munkakör és minden szükséges információt átadjanak. A felkészülés érdekében képzéseken (16%), a visszailleszkedés elősegítésére mentoráláson (13%) vehetnek részt. Karriertervezési és továbbképzési lehetőségek a vállalatok 6%-nál érhetőek el.
A fentiek átgondolása és a helyzet felmérése után tegyük fel magunknak a kérdést: jó helyen vagyok a jelenlegi munkahelyemen?
A gyermek születését követően a család mindennapi ügyeinek megoldása gyakran kihívások elé állítja a munkahelyi elvárásoknak való megfelelést. Vannak azonban olyan állások, amelyeknél a munkáltató bizonyos kereteken belül rugalmasan kezeli a szülő munkavégzésének körülményeit és idejét, ezzel megkönnyítve a családi és a szakmai élet egyensúlyának megteremtését.
Amennyiben a jelenlegi munkahely nem optimális egy várandós, majd később kisgyermekes alkalmazott számára, és nincs mód ebben változást elérni, úgy még a terhesség előtt érdemes lehet új állást keresni. Ilyen esetben végig kell gondolni az elsődleges kritériumokat, amikre szüksége van a munkavállalónak ahhoz, hogy a jövőben megváltozó élethelyzete ellenére is biztonságosan, eredményesen és jóérzéssel tudjon dolgozni – ezek alapján pedig megkeresni a megfelelő új pozíciót. Ez nem mindig egyszerű, azonban „Az emberi oldalon” összegyűjtött tanácsok segítenek. A Profession.hu felületén pedig egy dedikált oldalon elérhető a kisgyerekes szülők számára kedvező álláshirdetések széleskörű gyűjteménye, ahol kifejezetten a családdal összeegyeztethető munkalehetőségek sorakoznak.
A Profession.hu kisgyermekeseknek ajánlott munkákat tartalmazó gyűjteményében azok az álláshirdetések kapnak helyet, amelyeknél a munkáltató jelezte, hogy a meghirdetett állás megfelelő lehet a kisgyerekes szülők számára is. A listában megjelenő hirdetések kisgyermekeseknek ajánlottként történő jelölését sem a Profession.hu sem az UNICEF Magyarország nem ellenőrzi.
Magyarországon a nők közel fele gyermeke megszületése után nem megy vissza az eredeti munkahelyére dolgozni – és sok esetben nem a saját döntéséből. Ezzel szemben azoknál a munkáltatóknál, ahol támogatják és gördülékennyé teszik a szülési szabadságra távozás folyamatát, sokkal inkább számíthatnak arra, hogy vissza is térnek hozzájuk az értékes tapasztalattal rendelkező munkavállalóik. Sok vállalatnál felismerték, hogy érdemes odafigyelni a kisgyermekes dolgozóik igényeire, hiszen így nem veszítenek el egy több éves tapasztalattal rendelkező munkavállalót, akinek pótlása egy új kollégával nagy kihívást jelenthet.
Az UNICEF Magyarország missziójának fókuszában a gyermekek jólléte, illetve a gyermekek jogainak védelme áll. Ám tudjuk, hogy a gyermekek életminősége szorosan összefügg a szülők boldogulásával. Az a szülő tud stabil, egészséges, biztonságos alapot nyújtani egy boldog gyerekkorhoz, aki képes összehangolni családi és munkahelyi feladatait, szülői és szakmai ambícióit. Vagyis az a gyermek van jól, aki körül a felnőttek – és elsősorban a szülők – jól vannak. Ebben mindenkinek van feladata: a család valamennyi tagjának, a munkahelyi vezetőknek, a szélesebb társadalomnak és az államnak is. Hiszen a kisgyermekes anyák megfelelő foglalkoztatottsága nem csupán a gazdaság versenyképessége szempontjából fontos, vagy a nemek közötti egyenlőség megteremtésének az alapja, hanem gyermekjogi, gyermekjóléti kérdés is.
Az UNICEF Magyarország minden olyan üzleti vagy társadalmi kezdeményezést, jó gyakorlatot üdvözöl, amely a gyermekek köré font védőhálót erősíti. Számos társadalomtudományi kutatás vizsgálta már a nők társadalmi és munkaerőpiaci helyzetét, ám kevés vizsgálat összpontosít a szülés utáni visszatérésükre a munka világába. A Profession.hu által, az UNICEF Magyarország munkatársainak szakmai tanácsai alapján készített tanulmány pillanatképet ad a kisgyermekes anyák munkaerőpiaci helyzetéről és lehetőségeiről és az UNICEF Magyarország korábbi, 2020-ban végzett sokrétű kutatási projektjére épül. Mindkét kutatás eredményei és részletes adatai elérhetőek azemberioldal.hu felületén.
Az UNICEF Magyarország a Profession.hu-n meghirdetett állásokat és az oldalon megjelenített munkahelyeket egyedileg nem vizsgálta és nem célja ösztönözni a kisgyermekes anyák munkavállalását vagy a megjelenített konkrét állásokra való jelentkezését.
A Profession.hu-val való együttműködés során az UNICEF Magyarország kizárólag szakmai tanácsokkal segítette a céget abban, hogy az minél relevánsabb információkkal rendelkezzen a kisgyermekes szülőket érintő olyan munkaerőpiaci kihívásokról, amelyeknek közvetlen hatása van a gyermekek jövőjére és jóllétére.
Kisgyermekes munkavállalók számára megfelelő állások gyűjteménye, hogy a legjobb helyen dolgozzanak.